217
1370433

Chatelaine med fickur, 18K guld , emalj och stenar, Paris efter 1838, Louis XVI-stil.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Dekor av ovala miniatyrer i emalj av galanta damer inom ramverk av pastestenar mot blå emalj. Vitemaljerad urtavla märkt: Gaultier à la Rochelle, även urverket med graverad signatur (G urmakare verksam på 1800-talets mitt). Med slagverk. Fickur och chatelaine med stämplar för Paris 1838-1847, chatelainen med oidentifierad mästarstämpel. Total vikt 114 g. Etui av brunt skinn.