Mörkbrun botten med polykroma fåglar, blommor och kransar.
Ställvis något slitage, lagningar. Bandkantade långsidor.
Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 218, 271.