222
1393595

Kudde (Jynne), "Bebådelsen", flamskväv, ca 40 x 43 cm, Skåne, 1800-talets förra hälft

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Troligen Torna härad. Mörkgrön botten med polykromt stiliserat mönster av krans med bebådelsescen krönt av ängel samt omgiven av olika blommor.

Något slitage och smutsig, blekt, smärre fläckar och skador. Sidorna med smärre lagningar.

Se Willborg, Peter:
Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, plansch sid 24.