225
1393576

Åkdyna, rölakan, ca 81 x 50 cm, Skåne, 1800-talets mitt.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Yttäckande blixtmönster i en rombliknande mönsterform.

Ställvis hårdare slitage, fläckar, malskador. Skadade kanter.

Se Willborg, Peter:
Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries, London 1984, sid 18-19.