Rödmelerad botten med tre rader med 18 polykroma trappstegsmedaljonger i olika former och storlekar. Smal huvudbård med stiliserad växtranka.
Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck.