239
1380580

Matta, antik Bergama, ca 199-202 x 154-158 cm ( samt kortsidorna 2,5-3 cm "slätväv" på vardera sida)

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rödmelerad botten med tre rader med 18 polykroma trappstegsmedaljonger i olika former och storlekar. Smal huvudbård med stiliserad växtranka.

Beskuren och ihopsatt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck.