241
1396469

Matta, antik Gördes (Ghiordes), ca 206 x 113 cm

Utropspris
10 000 SEK
883 EUR
921 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Med stort polykromt s.k. şal mönster.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav vissa stela (Cherook), lagningar.