245
1382717

Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten botten med flera stora polykroma trappstegsmedaljonger och underornament. Smal röd huvudbård med så kallat kufiskt mönster. Flera smala bårder.

Det mörkbrunfärgade garnet är ställvis korroderat. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, lagningar, ojämn form. Långsidorna med trampveck.