250
1379596

Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med med två oktagonala medaljonger i mörkblått samt mörkgrönt med stiliserande molnband och underornament. Ljusblåmelerad huvudbård med växtranka.

Det mörkbrunfärgade garnet har korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, omknutna partier. En kortsida är senare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

277. Håkan Rehnberg, Utan titel.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK