257
1388273

Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykromt landskap med figurscen med Shah Bahram och följe. Röd huvudbård med ryttare hästar och träd

Obetydligt slitage, lagningar, en kortsida med malskador.

Proveniens

Barbara M och Charlie Hunter,s, samling. Sotheby's, 12/15/1994, lot 229.