265
1382740

Matta, semiantik/old silke Keshan, ca 318,5 x 213,5 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora palmett-, blom- och arabeskslingor. Vinröd huvudbård med palmett- och blommönster.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, ställvis skör (bryts). Långsidorna med trampveck och smärre skador.