268
1379820

Matta, antik Kirman Laver, figural ca 382 x 311-315 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stort polykromt mönster av europeiserande gestalter ur Nizami Ganjavis “Shirin och Farhad". Scenerna är indelade i fyra sektioner där vi bland annat ser "Khosrow Parviz upptäcker den badande Shirin" och "Khosrow våldgästar hos bonden". Benvit huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck, baksidan med obetydliga malskador,