Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
275
1376284

Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stort polykromt trädgårdsmönster med blommande träd med fåglar och byggnader. Bred benvit huvudbård med blommande träd och figurala kartuscher.

Obetydligt slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.