275
1376284

Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stort polykromt trädgårdsmönster med blommande träd med fåglar och byggnader. Bred benvit huvudbård med blommande träd och figurala kartuscher.

Obetydligt slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.