277
1396538

Matta, antik/semiantik, Teheran/Nain Tuteshk, ca 314 x 211 cm

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykrom dekor av blommande träd, fåglar och blom- och palmettslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmettranka.

Ställvis något slitage. Långsidorna med smärre trampveck, baksidan med obetydliga malskador.