Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
277
1396538

Matta, antik/semiantik, Teheran/Nain Tuteshk, ca 314 x 211 cm

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 820 - 8 770 EUR
7 930 - 10 200 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykrom dekor av blommande träd, fåglar och blom- och palmettslingor. Bred mörkblå huvudbård med palmettranka.

Ställvis något slitage. Långsidorna med smärre trampveck, baksidan med obetydliga malskador.