282
1382737

Matta, Old Isfahan, part silk, ca 242,5 x 149 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt blom- och palmettslingor. Beige huvudbård med palmett- och blomrankor. Korkull. Silkevarp.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidornas slätväv med smärre skador.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

323. James Krenov, schatull på ben, Sverige 1900-talets andra hälft.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK