287
1374892

Matta, antik Teheran, ca 281 x 200 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stort polykromt spaljémönster med arabesker, palmetter och blommor. Ljusblåmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, smärre malskador. Sidorna saknar några knutrader, långsidorna med smärre trampveck.