Pokal, glas. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Konande cuppa med kasad och graverad dekor, frånsidan med strålande sol. Graverat "Jag hvördar ingen Ringare". Profilerat ben på omvikt fot. Foten graverad med korslagda palm- och lagerkvistar. Höjd 20 cm.
Åldersrelaterat slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in