312
1400212

Pokal, glas. Troligen Kungsholmens glasbruk, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 330 EUR
940 - 1 410 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konande cuppa, slipat och graverat glas med vapensköldar för svenska, franska och tyska kungadömena under kungliga kronor. Höjd 21,4 cm.

Glassjukt.

Proveniens

Troligen tillverkad för Teodor Chistophers (1687-1750), adlad 1717 Ankarcrona. Gift med Catharina Beata von Schoting (1687-1770. Upptagen i hennes bouppteckning 1770 som "1 dito (slipad Christal) Pocal med Svenska Franska och Preusiska wapnen". Därefter i arv.

Svenska Slott och Herresäten, ny följd, Skåne: Boserup, sid 32.

Paret Ankarcrona var en av delägarna i Kungsholms glasbruk med 4 lotter.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?