322
1402091

Potpurriurna med lock, fajans. Marieberg, 1700-talets senare hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Bukig form, lockknopp i form av fågel. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor. Märkt "MB B". Höjd 35 cm.

Locket med omfattande lagningar. Skador.