327
908319

Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i starkeldsblått med motiv av kinesiserande figurscen i landskap samt blommor inom reserver. Diameter 25 cm.

Kantlagning. Nagg.

Proveniens

Stenbecks samling del III.

Stenbecks samling; Stenbeck var under många år ordförande i Swedish Oriental Ceramics Society. Hans omfattande samling har innehållit ett brett utbud av kinesiskt porslin främst tillverkat mellan 1620-1638 för den inhemska, japanska och holländska marknaden. Stenbeck har också haft en passion för kinesiska möbler och Wanli-porslin.

Efter nästan fyrtio år av studier, samlande och utställningar av magnifika föremål känner Stenbeck att det är dags att avyttra delar av samlingen på auktion. Bukowskis är stolta över att sälja föremål från den här imponerande samlingen under flera auktioner, se till exempel 568 och framåt. Delar av Stenbecks stora Transition-samling visades i utställningen "Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum.

Även om Holländska Delftfajanser har sitt ursprung till stor del i majolika som baserar sig på syd europeiska modeller så visar man under 1600-talet ett starkt inflytande från de kinesiska porslinet. Det har förståss att göra med att det kinesiska porslinet gjorde sitt inträde i stor skala på den holländska marknaden just under det århundradet.

Det Holländska Ostindiska kompaniet (Verenigde Oostindische Compagnie - VOC) grunades 1602. De första lasterna med kinesiskt porslin som nådde Holland kom från två kapade Portugisiska skepp 1602 och 1603. Deras last bestod av siden, kryddor, myrra och porslin. Tusentals pjäser auktionerades ut i Middelburg och Amsterdam.

En grupp keramiker valde att imitera det så eftertraktade kinesiska porslinet i fajans. Det blev startskottet för vad som på den tiden kallades Delffse porceleyn. Det är tydligt att det är just kinesiskt porslin från Wanli perioden (1572-1620).