Kopp med J-hänkel, förgylld och polykromt bemålad dekor efter Hörholdmaner med figurstaffage, runt kartuschen ströblommor och insekter. Koppens höjd 5,5 cm, fatets diameter 12 cm. Underglasyrblått fabriksmärke.
Smärre slitage. Glasyrmistor.
×
Logga in
Kunde inte logga in