Madeleine Pyk – en samling F769
329
1372019

Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
237 - 285 EUR
271 - 326 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kopp med J-hänkel, förgylld och polykromt bemålad dekor efter Hörholdmaner med figurstaffage, runt kartuschen ströblommor och insekter. Koppens höjd 5,5 cm, fatets diameter 12 cm. Underglasyrblått fabriksmärke.

Smärre slitage. Glasyrmistor.