Oval, föreställande en allegori över Furstehuset Savojen. Höjd 17,5 cm. Längd 26 cm.
Bränningsdefekter, skador, lagningar.
Vinovo porslinsmanufaktur grundades 1776 av Giovanni Vittorio Brodel och Pierre Antoine Hannong i Vinovo nära Turin med tillstånd av Victor Amadeus III av Savojen.
Jämför liknande objekt på Torino Palazzo Madama, Museo Civico d'Arte Antica daterade 1776-1780.