332
1390766

Figurgrupp, keramik. Italien, Vinovo, märkt 1817.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval, föreställande en allegori över Furstehuset Savojen. Höjd 17,5 cm. Längd 26 cm.

Bränningsdefekter, skador, lagningar.

Proveniens

Vinovo porslinsmanufaktur grundades 1776 av Giovanni Vittorio Brodel och Pierre Antoine Hannong i Vinovo nära Turin med tillstånd av Victor Amadeus III av Savojen.

Jämför liknande objekt på Torino Palazzo Madama, Museo Civico d'Arte Antica daterade 1776-1780.