36
1392713

Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Halvmåneformat bord med skiva av grå kalksten. Överkragade ben med bladhölstrade anfanger, sarg dekorerad med pärlstav och hörnfleuroner. Fotkryss med urna. Bredd 78, djup 41, höjd 82 cm.

.