380
1400685

Gilbert Albert collier 18K guld med odlade pärlor och runda briljantslipade diamanter

Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 300 EUR
5 060 - 5 530 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

totalvikt ca 0.50 ct, bredd 9 - 35 mm, längd ca 35 cm, totalvikt 73 g. Signerad Gilbert Albert och med svenska importstämplar.

Albert Gilbert (1930-2019) var en schweizisk guldsmed som började sin karriär hos Patek Philippe som formgivare av både klockor och smycken. 1962 startade han sin egen firma och är flerfaldigt belönad för sina smycken i elegant modernistisk stil.