46
1391725

Blombord, jardinièrer, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade i mahogny med beslag i förgylld brons. Motiv av palmetter och lagerkransar. Något olika i storlek på någon cm i höjd och bredd.
Längd ca 81, bredd ca 47, höjd 89 cm.

Proveniens

From the Collection of Bernard & Josephine Chaus.
Sothebys, 24 October 2019.