"Längtan"
Signerad Gerda Springchorn och daterad 1897. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brunpatinerad brons, diameter 32 cm.
"Hvarje själ, som längtan bränner till hvad ädelt är och sant, bär uti sitt djup och känner evighetens underpant"
V.Rydberg
(Text till "Arioso" ur Kantat vid jubelfest-promotionen i Uppsala den 6 september 1877. Textraderna finns även återgivna på Victor Rydbergs gravkapell.)