565
1368537

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

Vinterdag på isen

Signerad A. Schultzberg och daterad Grangärde -87. Duk 48 x 68 cm.

Salon de Paris, 1889, kat. nr 2441, utställd under titeln "Glace unie".

Anshelm Schultzberg var son till en fotograf vilket gjorde att han tidigt kom i kontakt med konsten och avbildandets kraft. 1882 påbörjade han sina studier på Konstakademin och 1889 mottog Schultzberg Konstakademins resestipendium vilket möjliggjorde att studera i Frankrike där han uppehöll sig främst i Grez-sur-Loing och Etaples. Där kom han att ta starka intryck av det franska fruliftsmåleriet vilket han tog med sig hem till Sverige. Vid sekelskiftet bosatte sig Schultzberg i Värmland, varifrån han främst målade vår- och vinterlandskap.
Under 1880-talet följde en samling motiv från Grangärde i Dalarna. Bergslagens grandiosa landskap ställde nya krav på hans uttrycksförmåga. Hans friluftsrealism är karakteristisk för denna period och dessa landskap anses av många som höjdpunkterna i hans oevre. Det föreliggande katalognumret är ett fint exempel på de stämningsfulla vinterbilderna från denna trakt där målningen är fylld av det nordiska snölandskapets ljus vilket reflekteras i isblocken och isen.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.