577
1394831

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 300 - 16 700 EUR
16 300 - 19 000 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Landskap, Vaucresson

Signerad Julia Beck och Vaucresson. Duk 65 x 49 cm.

Tilläggslista

Thomas Millroth.
Ingemar Dahlbergs samling.

Proveniens

Thomas Millroth.
Ingemar Dahlbergs samling.

I september 1888 flyttade Julia Beck till Frankrike för gott. Kåa Wennberg skriver: "I den lilla staden Vaucresson två mil väster om Paris fann hon den perfekta platsen för att måla och här bestämde hon sig för att slå sig ned - hon blev kvar här i resten av sitt liv. [...] Vackert belägen i en dal och omgiven av grönskande kullar var Vaucresson en tacksam plats om man som Julia Beck sökte natursköna motiv" ("Julia Beck", 2012).

Rent geografiskt kunde Vaucresson inte vara bättre beläget för Becks vidkommande. Hon hade promenadavstånd till tågstationen, varifrån det var enkelt att ta sig till Paris. Med tåget var det även lätt att ta sig ut till kusten där Normandie och Bretagne lockade med sina disigt stämda landskapsmotiv. Beck har, på tal om motiven från Vaucresson, själv i brev berättat: "hur hon klev upp tidigt på morgonen, klädd med skogsstövlar, staffli, målarlåda och paraply för att ge sig ut i naturen".