670
1394942

Hugo Birger

(Sverige, 1854-1887)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Hugo Birger
(Sverige, 1854-1887)

"Sten Sture frigifver den danska drottningen ur fångenskap i Wadstena"

Signerad H. Birger. Uförd 1876. Duk 137 x 193 cm.

Proveniens

Privat samling, Stockholm.

Emil Hultmark, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, Stockholm 1935, sid. 560 under Akademiens Tävlingsämnen.
Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, två förstudier till det aktuella katalognumret upptagna i katalogen sid 308, nr 33 samt 34.

Det aktuella katalognumret var Konstakademins prisämne 1876 och andra kända deltagare samma år var Ernst Josephson och Carl Larsson.

Konstnär