690A
1404971

John Bauer

(Sverige, 1882-1918)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 300 - 36 400 EUR
28 500 - 38 100 USD
Klubbat pris
360 000 SEK
John Bauer
(Sverige, 1882-1918)

"Snart lyfte Domp-Domp-Dubbeldomps betjänt upp henne i guldkarossen och i väg bar det så det dånade i skogen"

Signerad John Bauer och daterad -09. Akvarell, tusch och täckvitt 25,5 x 26 cm. Blyertsskiss a tergo.

"Bland tomtar och troll", tredje årgången, 1909, avbildad plansch sid 13.

Illustration till sagan "Herr Birre och trollen" av Vilhälm Nordin om den snälle Herr Birre, den förtjusande Tinka-Lillfot-Gullhår, trollen Jocke och Turing med käringar och rövaren Domp-Domp-Dubbeldomp.

Konstnär

De flesta av Bauers målningar består av akvareller, men det förekom även oljemålningar. Under 1910-talet var Bauer tack vare sina sagomålningar redan en etablerad och folkkär konstnär, när han valde att avsluta sitt uppdrag som sagoillustratör. Hans sista år i livet utforskade han istället andra fantasifulla uttryckssätt som kom att prägla Bauers verk, som till exempel ”De dansande nymferna” och ”Blå Eva”. John Bauers sista stora målning skapades för aulan på Karlskrona flickläroverk år 1917, en oljemålning som föreställer gudinnan Freja där hans hustru Esther satt modell.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?