708
1398473

Antonio Allegri Correggio, efter

(Italien, 1489-1534)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Italien, 1489-1534)

Kristus med törnekronan

Pannå 28,5 x 23 cm.

Proveniens

Tidigare i de Banérska samlingarna på Sjöö slott, Uppland.

Efter Correggios (1489-1534) kända målning "Head of Christ" i J. Paul Getty Museet , Los Angeles med samma mått (pannå 28.6 x 23.5 cm.)

Originalet fanns i en privat samling i Rom fram till 1600-talet då det vid en okänd tidpunkt såldes till en fransk familj i vars ägo den fanns kvar till 1831, då den såldes till en engelsk familj.