77
1377188

Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rik delvis skuren och genombruten dekor. Motiv med rocailler, akantus, rosor samt ymnighetshorn. Fasetterade glas, delvis med slipad dekor. Höjd 215, bredd 90 cm.

Proveniens

Enligt uppgift tidigare i familjen Totties ägo
Collection Karl Bergsten, Villa Dagmar, Stockholm
Därefter i arv

Generalkonsul och fru Karl Bergstens konstsamling, Katalog nr 3, Stockholm 1950, sid XVIII, nummer 3 , avbildad.