86
1374751

Spegel, av Georg Lindberg (verksam i Stockholm 1791-1804), Sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Med krönrosett. Dekor med infällda gouacher med klassicerande motiv föreställande Poseidon, havets gud, med sin treudd samt svanar med festonger. Signerad "G Lindberg" samt Stockholms hallstämpel 180?. Höjd 157, bredd 59,5 cm.