903
1396813

Japansk sexdelad vikskärm, Edo perioden (1603-1868).

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 650 - 4 410 EUR
2 760 - 4 600 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Färgt och tusch på papper med motiv av figurscener från hovlivet, dansande kvinnor i fjärilsdräker, blommande körsbärsträd, tallar och en grupp människor på väg ut i naturen. Mått 171 x 376 cm

Slitage, fläckar, lagningar.

Proveniens

Purchased at Auction in Stockholm in the 1980's.

The scenes are most probably based on the Classic Japanese 11th Century literary work "Tales of Genji" by Murasaki Shikibu.