99
1397721

Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Korgbotten. Rik dekor av segerattribut med lagerkransar, hjälmar, svärd samt fanor. Reflektorer med ekbladsdekor. Ljusarmar i form av ymnighetshorn. Höjd 117, diameter 103 cm.

Proveniens

Sjöholm, Östra Vingåkers socken, Sörmland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Sörmland sid 24.