Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Korgbotten. Rik dekor av segerattribut med lagerkransar, hjälmar, svärd samt fanor. Reflektorer med ekbladsdekor. Ljusarmar i form av ymnighetshorn. Höjd 117, diameter 103 cm.
Sjöholm, Östra Vingåkers socken, Sörmland.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Sörmland sid 24.