993
1339014

Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal.

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
7 940 - 8 830 EUR
8 290 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron med högra handen i bhumisparsamudra, klädd i lapptäcksdhoti, ansiktet flankerat av långa örsnibbar, håret i tighta lockar. Spår av blå färgpigment i håret, vajra framför. Höjd 15 cm.

Slitage. Bottenplatta saknas.

Proveniens

Purchased at Bukowskis 589:107, then from a private collection.