999
1397700

Buddha, förgylld brons. Tibet, troligen 17/1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron, klädd i draperad dhoti som är vikt över vänstra skuldran. Allvarligt uttryck med nedslagen blick, långa örsnibbar ramar in ansiktet. Höjd 15,5 cm.

Bottenplatta saknas.

Proveniens

The Collection of Adolf F Ahlgren (1872-1954) and his wife Anna (1879-1966), thence by descent. Adolf Ahlgren was a Swedish industrialist and the founder of the Läkerol Company, Ahlgrens technical works. Bukowskis has sold items from the Ahlgren Asian collection before. See sale 586 and 597

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?