Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1144 föremål
243. Matta, antik Kurdisk, ca 247-253 x 116-125 cm.
243. Matta, antik Kurdisk, ca 247-253 x 116-125 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
244. Matta, antik, Turkmen, ca 204-206 x 124 cm.
244. Matta, antik, Turkmen, ca 204-206 x 124 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
693. Louis Jean Desprez Tillskriven, "Dianae Sacrum".
693. Louis Jean Desprez Tillskriven, "Dianae Sacrum".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1069. Roleauvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1069. Roleauvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. Skåp, hardwood. Qingdynastin 17/1800-tal.
873. Skåp, hardwood. Qingdynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
874. Skåp, två stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
874. Skåp, två stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1073. Vas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1073. Vas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. Benjamin Constant, Beduiner.
551. Benjamin Constant, Beduiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
104. Kandelaber, för två ljus, Sverige 1700/1800-tal.
104. Kandelaber, för två ljus, Sverige 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
626. Carl Fredrik Hill, "Tempel, hästar och ryttare II".
626. Carl Fredrik Hill, "Tempel, hästar och ryttare II".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
767. Ola Billgren, "Vilande".
767. Ola Billgren, "Vilande".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
650. Johan Krouthén, Blommande äppelträd.
650. Johan Krouthén, Blommande äppelträd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
766. John Chamberlain, Utan titel.
766. John Chamberlain, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
715. Salome med Johannes Döparens huvud.
715. Salome med Johannes Döparens huvud.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
712. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Tjäderlek.
712. David Klöcker Ehrenstrahl Hans ateljé, Tjäderlek.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
583. Anders Zorn, Fjordlandskap Norge.
583. Anders Zorn, Fjordlandskap Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
841. Penselbad, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
841. Penselbad, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
820. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
820. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
782. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
782. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
719. Rafael Hans krets, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
719. Rafael Hans krets, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
247. Matta, antik Malajir, ca 201,5 x 131,5 cm.
247. Matta, antik Malajir, ca 201,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm.
273. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
274. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm.
274. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
528. Eva Béve, "Vid arbetet".
528. Eva Béve, "Vid arbetet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
542. Bruno Liljefors, Sträckande änder.
542. Bruno Liljefors, Sträckande änder.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
904. Skålfat, porslin. Japan, Kakiemon, Edo perioden (1603-1868).
904. Skålfat, porslin. Japan, Kakiemon, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1077. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
1077. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
908. Fat, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
908. Fat, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
593. Bartholomeus Johannes van Hove, Stadsbild.
593. Bartholomeus Johannes van Hove, Stadsbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1123. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1123. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1013. Snusflaskor, två stycken, agat samt glas. Kina, 1900-tal.
1013. Snusflaskor, två stycken, agat samt glas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
996. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
996. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
717. Värdshusinteriör.
717. Värdshusinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
556. David von Krafft Hans ateljé, ”Karl XII”(1682-1718).
556. David von Krafft Hans ateljé, ”Karl XII”(1682-1718).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
741. Johan Krouthén, Höstlandskap.
741. Johan Krouthén, Höstlandskap.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
79. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
625. Carl Larsson, "Körsbärsblom" / "Kvinna i landskap".
625. Carl Larsson, "Körsbärsblom" / "Kvinna i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 800 000 - 2 000 000 SEK
667. Carl Fredrik Hill, "Utsikt mot Champagne".
667. Carl Fredrik Hill, "Utsikt mot Champagne".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 600 000 - 1 800 000 SEK
785. Guanyin, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
785. Guanyin, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
641. Theodor Lundberg, Sub rosa.
641. Theodor Lundberg, Sub rosa.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
325. Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets andra hälft.
325. Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
952. Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
952. Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
327. Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal.
327. Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
955. Fat, två udda, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
955. Fat, två udda, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
953. Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
953. Praktfat, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
616. Moderskärlek.
616. Moderskärlek.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
614. Fanfaren.
614. Fanfaren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
617. Ett förlorat ägg.
617. Ett förlorat ägg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
73. Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.
73. Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
702. På värdshuset.
702. På värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
978. Skålfat, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279).
978. Skålfat, två stycken, qingbai. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
199. Gustaf Folcker, uppläggningsfat, silver, Stockholm sannolikt 1860.
199. Gustaf Folcker, uppläggningsfat, silver, Stockholm sannolikt 1860.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1008. Skulptur, infärgad jade, Kina, 1900-tal.
1008. Skulptur, infärgad jade, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
979. Kopp och skålfat, qingbai. Songdynastin (960-1279).
979. Kopp och skålfat, qingbai. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
812. Skulptur, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.
812. Skulptur, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
965. Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620.
965. Fat, två stycken, kraakporslin. Mingdynastin, sen Wanli (1572-1620.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
950. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
950. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
973. Fat, porslin. Japan, 1700-tal.
973. Fat, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
970. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
970. Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
971. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
971. Fat, porslin. Mingdynastin, sen Wanli/1630-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
635. Per Hasselberg, "Mignon".
635. Per Hasselberg, "Mignon".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1040. Skulptur, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1040. Skulptur, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
794. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
794. Zhenwu, blanc de chine/dehua. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1011. Penselbad, nefrit. Sen Qingdynasti.
1011. Penselbad, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
747. Tyresö Slott från Kalvfjärden.
747. Tyresö Slott från Kalvfjärden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
399. Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder.
399. Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
931. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
931. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1039. Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
1039. Guanyin, keramik. Troligen Longquan, Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
910. Skål, stengods. Takatori-typ, Japan, 1900-tal. Med sigillmärke.
910. Skål, stengods. Takatori-typ, Japan, 1900-tal. Med sigillmärke.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK