Important Spring Sale 641

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
798Relief, trä. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.32 000 SEK
799Skål, stengods, tenmoku. Songdynastin (960-1279).15 000 SEK
800Skål, keramik. Song/Yuandynastin.11 000 SEK
801Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.18 000 SEK
802Penselställ, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.55 000 SEK
803Vas, mjuktporslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
804Ask med lock, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.20 000 SEK
805Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.17 000 SEK
806Bricka, trä med pärlemorinläggning. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
807Vas, lack. Qingdynastin, 1800-tal.46 000 SEK
808Bordskärm i rött lack i skulpterat träställ av hardwood, 1800-/1900-tal.12 000 SEK
809Ask med lock, tre stycken, lack. Sen Qingdynasti.5 000 SEK
810Ask, rakspegel, samt ämne till sigillstamp. Late Qingdynasti.8 000 SEK
811Bältesspännen, två stycken, nefrit. Qingdynastin.4 500 SEK
812Skulptur, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
813Tedosa, försilvrad koppar samt vas förgylld koppar, oidentifierade mästare, 1800-tal.Återrop
814Ask utan lock, porslin. Ming dynastin, med Wanlis märke och period (1572-1620).90 000 SEK
815Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).60 000 SEK
816Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).125 000 SEK
817Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
818Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
819Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).14 000 SEK
820Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).110 000 SEK
821Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
822Miniatyrvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.5 500 SEK
823Skål, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35), Chenghuas sex karaktärers märke.6 500 SEK
824Vas med lock, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
825Elefant/rökelsehållare, porslin. Qingdynastin.14 000 SEK
826Fat, porslin. Kina, sen Qingdynasti.1 600 SEK
827Skål, keramik, chünglasyr. Songdynastin (960-1279).85 000 SEK
828Urna, porslin, Transition, wucai, 1600-tal.26 000 SEK
829Vas, porslin. Transition, 1600-tal.24 000 SEK
830Vas, porslin. Kina, Transition, 1600-tal.120 000 SEK
831Kopp samt skålfat, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
832Penselbad/Rökelskar, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
833Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin.34 000 SEK
834Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.10 000 SEK
835Kopphållare, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722).140 000 SEK
836Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxis märke och period (1664-1722).28 000 SEK
837Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
838Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).75 000 SEK
839Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).32 000 SEK
840Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
841Penselbad, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.240 000 SEK
842Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.34 000 SEK
843Rökelsekar, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.95 000 SEK
844Skål, porslin. Kina, Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke.16 000 SEK
845Urnor med lock, ett par, keramik. Japan, Edo perioden (1603-1868).Återrop
846Vas, stengods. Kina, Qingdynastin, möjligen 1700-tal.16 000 SEK
847Vas, porslin. Kina, Qingdynastin med Yongzheng-sigillmärke.34 000 SEK
848Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
849Lock, biskviporslin. Qingdynastin 17/1800-tal.Återrop
850Urna med lock, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke och period (1736-95).230 000 SEK
851Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.14 000 SEK
852Vas, porslin, Kina, Qingdynastin.65 000 SEK
853Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.85 000 SEK
854Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke i rött.16 000 SEK
855Skålar med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.70 000 SEK
856Koppar, ett par, porslin. Qingdynstin, sent 1800-tal.75 000 SEK
857Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
858Skedar, ett par, porslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900.115 000 SEK
859Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, med Jiaqings märke.85 000 SEK
860Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.185 000 SEK
861Hårprydnader, åtta stycken, metall, lack, siden och sten, Kina och Japan, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.Återrop
862Hårprydnader, fyra stycken. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.34 000 SEK
863Mandarinhatt med hattknapp, Kina, sen Qingdynasti.2 600 SEK
864Matta, antik Beijing, Mått circa 376 x 297 cm.Återrop
865Tronstolsmatta, Peking, Kina, 1800-tal, Qingdynastin.3 500 SEK
866Kjol, broderat siden. Kina, Qing dynastin.9 000 SEK
867Rock, broderat siden. Kina, Sen Qingdynasti.22 000 SEK
868Rock, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.90 000 SEK
869Stolsöverdrag/panel, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti.3 000 SEK
870Altartäcke, broderat siden. Kina, Qingdynastin.6 500 SEK
871Broderat altartäcke, siden. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.7 000 SEK
872Träställ och trälock, hardwood. Qingdynastin.16 000 SEK
873Skåp, hardwood. Qingdynastin 17/1800-tal.85 000 SEK
874Skåp, två stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.55 000 SEK
875Vikskärm, sexdelad, porslin och hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.110 000 SEK
876Paneler, fyra stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin (1664-1912).4 500 SEK
877Paneler, tre stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin.3 000 SEK
878Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin.2 600 SEK
879Panel, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
880Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
881Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.95 000 SEK
882Altarbord, lack, sen Qingdynasti.9 500 SEK
883Rituella horn, ett par, mässing och koppar. Tibet, 1800-tal.24 000 SEK
884Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.11 000 SEK
885Vaser, två stycken, pekingglas. Kina, Qingdynastin.3 200 SEK
886Snusflaskor, tre stycken, glas. Qingdynastin.4 000 SEK
887Album med akvareller av olika konstnärer, Japan, sen Meiji/tidig Taisho period.7 500 SEK
888Rullmålning, okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, sen Qing dynasti.Återrop
889Målning, färg och tusch på siden lagt på papper. Qing dynasty, 1800-tal, efter Yun Bing.5 000 SEK
890Rullmålningar, två stycken, tusch och färg på papper, Japan, tidigt 1900-tal. Samarbete mellan två konstnärer.7 000 SEK
891Vikskärm, sexdelad, Japan, tidigt 1900-tal.Återrop
892Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Meiji perioden (1868-1912).9 500 SEK
893Penselställ, brons. Japan, Meiji (1868-1912).2 800 SEK
894Ytterfoder, brons. Japan, Edo perioden (1868-1912).6 500 SEK
895Silverdosa och miniatyr träd i metall, Japan, Meiji perioden (1868-1912).5 000 SEK
896Dosor, två stycken, silver, Japan, Meiji perioden (1868-1912).6 500 SEK
897Ask med lock, silver. Japan, tidigt 1900-tal.Återrop