10
1432723

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

spegel, "Ultrafragola", Poltronova, Italien, 2000-tal.

Front i akryl, spegelglas, invändig belysning i rosa, brickmärkt 'Ultrafragola Ettore Sottsass, Centro Studio Poltronova', höjd 195 cm, bredd 100 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1970.