105
1404243

Erik Olovsson

(Sverige)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Olovsson
(Sverige)

bord, "Spine", Studio E.O., egen studio, 2020.

Bas i röd anodiserad aluminium, skiva i röd polyester, höjd 48 cm, längd 180 cm, bredd 70 cm.

Obetydligt slitage.

SPINE är en serie bord som består av två komponenter - en tunn aluminiumplåt infångad i en gjutharts(Polyester)-yta. Serien är ett resultat av många materialutforskningar som handlar om böjda former och ökad flexibilitet.

Ryggen på varje bord är gjord av en 10 mm platta av aluminium. Aluminiumet är skårat på båda sidor, vilket gör att den dramatiska kurvan kan formas. Aluminiumet anodiseras och sätts på plats innan polyesterskivan gjuts runt skelettformen.

När polyesterskivan sätter sig, låser det fast aluminiumet och skapar bordsstrukturen. Spåren av den organiska kurvan förblir synliga genom den polerade skivan, dess struktur är tydlig och väsentlig.