140
1419018

Love Arbén

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Love Arbén
(Sverige, Född 1952)

skåp, "Ono", Lammhults Möbel AB, 1992.

Formpressad bok med laminat lagt horisontellt i svarta och vita band, benställning av patinerat stål, inredning med reglerbara hyllplan. Stämplad 'Lammhults, 1992-09- Lammhults Möbel AB Made in Sweden', samt 'Nr 009', höjd 135 cm, bredd 50 cm, djup 50 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.

Modellen formgiven år 1991. Endast cirka 25 stycken skåp har utförts på grund av den komplicerade mönsterpassningen vid tillverkningen. Detta skåp kan vara Nr. 9 i upplagan.