156
1418787

Takashi Naraha

(Sverige, 1930-2019)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Takashi Naraha
(Sverige, 1930-2019)

Utan titel

Signerad och märkt 81-104. Delvis polerad diabas. Höjd 19 cm. Monterad på metallplatta på ställning i metall h. 80 cm, ej original. Total höjd 99 cm.

Tilläggslista

Verket är signerat.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Lars Wetterling Collection.

Mårten Castenfors, "Sveriges Konst 1900-talet del 3 1970-2000", Sveriges Allmänna Konstförening Publikation 110, 2001.