195
1429725

Mikael Jansson

(Sverige, Född 1958)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Mikael Jansson
(Sverige, Född 1958)

"Hungarian #15", 2003

Signerad Mikael Jansson och numrerad 1/3 a tergo. C-print silikonmonterad på akrylglas 50 x 150 cm. Inklusive ram 54 x 154 cm.

Proveniens

CF Hill, Stockholm.

CF Hill, Stockholm, "Mikael Jansson, Speed of Life",
28 april — 24 maj 2017.

From 2003-2006 Mikael Jansson followed the Formula 1 circuit around the world, photographing cars, drivers, mechanics, race tracks, pit lanes and spectators in Sao Paolo, Monza, Shanghai, Bahrain, Monte Carlo, Indianapolis, San Marino, Nürburgring, and most other of the seventeen stops on the grand world tour.