23
1428973

Mario Botta

(Schweiz, Född 1943)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Mario Botta
(Schweiz, Född 1943)

"Zefiro", taklampa, Artemide, Italien, 1980-tal.

Stomme i metall, skärm i perforerad vitlackerad metall, en ljuspunkt, märkt i takkoppen 'Artemide', höjd 107 cm, bredd 94 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.