Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
253
1414893

Jorma Puranen

(Finland, Född 1951)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Jorma Puranen
(Finland, Född 1951)

”Shadows, reflections and all that sort of things #32”, 2004.

Signerad Jorma Puranen på etikett a tergo. Upplaga 2/6. C-print monterad på diasec och akrylglas 125 x 96 cm.

Proveniens

Galleri Flach, Stockholm.

I serien "Shadows, reflections and all that sort of things" har Puranen fotograferat gamla borgerliga porträttmålningar med avsikt att väcka de avporträtterade personernas förflutna till liv. Bilderna blev på sätt och vis visuella symboler med en kulturell innebörd. De första fotograferingarna för serien gjorde Puranen redan 1991 i Sinebrychoffs konstmuseum i samband med ett annat projekt. När han vandrade omkring i museets salar väcktes hans intresse för det ljus och den sidobelysning som avspeglade sig på porträttmålningarnas yta.