1397220

Matteo Thun

(Italien, Född 1952)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
370 - 556 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Matteo Thun
(Italien, Född 1952)

bordslampa, "Memphis", ed. 9/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982.

Fot i rosa, orange och svart/vitglaserad keramik, skärm i textil, signerad 'Matteo Thun Memphis 9/200 Drimmer', höjd 56 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Jorma Söderström, grundare av Inside AB, samt Outside AB. Inköpt på möbelmässan i Milano under 1980-talets början.

Jorma Söderström började sin bana inom möbelbranschen på Kjellens möbler som montör och sedan säljare. Därefter säljare på Nordiska Galleriet, under ägare Carl-Magnus Heigard. Efter cirka sju år på Nordiska Galleriet startade Jorma det egna bolaget Inside AB på Karlavägen som kom att bli en mycket inflytelserik agent för många internationella varumärken. Inside AB var framgångsrika och utökade verksamheten med butik i Gallerian och Mörby Centrum. Den huvudsakliga inriktningen var försäljning av designmöbler från internationella och svenska möbel- och belysningsföretag till både privata köpare och företagskunder. Jorma öppnade även ett showroom tillsammans med italienska Tecno på Kungsgatan i Stockholm. Efter femton framgångsrika år sålde Jorma sin del i Inside och Tecno. Jorma ville efter försäljningen fortsätta att arbeta med möbler, så han startade Outside AB i Upplands Väsby norr om Stockholm. Inriktningen blev huvudsakligen inredning till privatkunder men också en liten del till företag, även då med både internationella och svenska producenter. Företaget utökades med en butik i Malmö, vid Lilla Torg, innan han beslutade sig för att avveckla sin verksamhet i början av 1990. Den här samlingen av armaturer förvärvades av Jorma under första halvan av 1980-talet och är typiska för sin tid och den epok som Jorma verkade i då han grundade Inside AB. Jorma Söderström gick bort i februari 2022.